Ürkmez Tarihi
Ürkmez Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Ürkmez gezilecek yerler listenizi hazırlarken ona komşu olan civar tatil yerlerini de eklemeyi sakın unutmayın lütfen. Seferihisar ile Kuşadası karayolu üzerinde bulunan Ürkmez beldesi, Seferihisar ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunur. Yılın yarısında burada denize girme imkânına sahipsiniz. Masmavi deniz ve İpek kum Plajları ile size muhteşem bir tatil sunan Ürkmez Ege Denizi sahillerinin bütün güzelliklerini sunmaktadır. Ürkmez beldesinin yerleşim yeri şu anki yerinin kuzeyinde kalan dağın eteğidir. 127 yıl önce kurulmuş olan beldede zaman içine turizm ve narenciye ticareti geliştiğinden belde genişleme göstererek Çeşme ve Kuşadası’nın her iki yanına doğru genişlemiştir. Ülkemizin en geniş ve en temiz kumsallarından biri olarak bilinir. Kumsalının uzunluğu 6 kilometreyi bulur. Ürkmez, kışın çok az nüfusa sahiptir. Sadece burada yöre halkı yaşarken yazın bu sayı 100 binlere kadar ulaşmaktadır. Ilıman bir iklimi olduğundan burada deniz mevsimi 6 ile 9 ay arasında sürmektedir. Doğa ve bitki örtüsü doğa sporlarına olanak verirken denizi de su sporlarına imkân vermektedir.

Ürkmez Gezilmesi Gereken Yerleri

Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kent İon birliğinin 12 kentin birisidir. Ürkmez beldesinin yanı başında bulunan tepenin üzerinde kurulmuştur. Antik kentin kuruluşuyla ilgili bilgiler maalesef net değildir. Lebedos, yakınlarında bulunan Kolophon, Teos ve Ephesos kentlerinin varlığı ile baş edemediği için ikinci planda kalarak tarih boyunca ön plana çıkamamıştır. Yakın geçmişte yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan malzemelerden olan obsidyen yongaya bakarak bu kentin tarihinin prehistorik dönemlerine kadar uzandığını göstermektedir. Lebedos antik kentin konuşlandığı yer yaklaşık olarak 280 metre uzunluğundadır. Dile benzer bir yarımada şeklindedir. Lebedos kentinin akropolisi bu ada üzerinde bulunmaktadır ve yüksekliği 60 metreye kadar varan bir tepe üstündedir. Kentin verimli toprakları olmasına rağmen çevredeki kentlerin deniz ticareti yapmasından dolayı sönük kalmıştır.

Antik kentin bulunduğu yarımadaya günümüzde Kısık adı verilmektedir. Bu kent için sadece yüzey çalışmaları yapılmıştır. Ortaya çıkarılan kalıntılar oldukça azdır. Ortaya çıkan en görünen yapı kentin savunmasını yapan surlardır. Dolgulu duvar örgüsü tarzında yapılan surların kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. İçerde ve dışarda bulunan taşlar oldukça düzgün kesilmiştir ve aralarına molozlar doldurulmuştur. Surlarda dört adet kule tespit edilmiştir. Yarımadanın doğu tarafına doğru ilerlediğiniz zaman üç neften oluşan Roma bazilikası ve kilise olduğu tahmin edilen kalıntılara rastlarsınız. Ürkmez Gezilecek Yerler Antik kent Dionysos sanatçılarının sığınma yeri olmuştur. Böyle bir sanatçı grubunun gösterilerini sunması için bir tiyatroya ihtiyacı olacaktır. Bundan dolayı bilgiler kesin olmasa da ana karanın üstünde yer alan tepenin kuzeybatısında boş bir alan vardır. Bu alanın bu tür gösterilerin yapıldığı tiyatro olduğu düşünülmektedir.

Ürkmez Barajı

Kuzey tarafında dere boyunca devam edegelen çam alanı ve yol üzerinde rastlayacağız Kalabak Kayasına doğru doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ürkmez Barajı size oldukça güzel bir doğa manzarası sunmaktadır.

İpekkum Plajı

Ürkmez beldesinin gözbebeği olan İpekkum Plajı harika kumsalıyla muhteşem bir güzellik sunmaktadır. Burası daha çok hafta sonları tatilcilerin ve beldenin çevresindeki kişilerin akınına uğramaktadır. İpekkum Plajı’nın denizi fazla derin değil ve denizin tabanı tamamen kumla kaplıdır. Tatilcilerin konaklama yapabilmeleri için her türlü alternatif bulunmaktadır.

Ürkmez gezilmesi gereken yerler olarak yavaş yavaş gelişen ve kendi kültürel ve doğal güzelliklerini ortaya çıkarmaya çalışan bir belde olarak göze çarpmaktadır. Beldenin en önemli kozlarından bir tanesi termal sularının varlığıdır. Burası antik dönemlerde bulunan kaplıcaları ile insanlara şifa dağıtmıştır. Bunun yanında yerli halk, halk oyunları ve el sanatlarını dışarıya tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Her yerin olduğu gibi Ürkmez beldesinin de milli bir yemeği bulunmaktadır. Bu yemeğin adı keşkektir. Düğünler, özel günler ve kutlamaların en önde gelen yemeğidir.